Podziękowania dla Artystów Teatru Muzycznego!

Zostaliśmy #zarażeniDOBREM przez Artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, którzy uszyli dla nas i naszych pacjentek maseczki!

Zespół Kliniki z Kierownikiem Kliniki p. Profesor Anną Kwaśniewską dziękuje Pracownikom Teatru Muzycznego oraz Pani Dyrektor Kamili Lendzion za okazanie pomocy i wsparcia, szczególnie w tak trudnych czasach dla przedstawicieli kultury i sztuki.

Do zobaczenia w Teatrze Muzycznym http://teatrmuzyczny.eu !

Dziękujemy!

 

Podziękowania dla Immobilia Polska

Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu firmy Immobilia Polska nasze Pacjentki oraz Zespół Kliniki zostali #zarażeniDOBREM, nasi najmniejsi Pacjenci są bezpieczniejsi, a zapasy płynów do dezynfekcji zostały uzupełnione!

Immobilia Polska

Immobilia Polska

Zespół Położnych i Pielęgniarek, lekarzy neonatologów i ginekologów-położników na czele z Kierownikiem Kliniki p. Profesor Anną Kwaśniewską pragnie wyrazić wdzięczność za okazane serce i składa serdeczne podziękowania firmie Immobilia Polska za przekazanie 208 szt płynów do dezynfekcji i powierzchni.

Okazanie pomocy, hojności i wsparcia w tak trudnych dla Narodu chwilach, jest aktem najwyższej moralności i godnej podziwu szlachetności.
Dziękujemy!

 

Podziękowania dla CEREC LAB & MAIK

Doświadczenie firmy Cerec-Lab – Laboratorium Protetyki Komputerowej oraz Agencji Reklamowej MAIK w precyzyjnych pracach zaowocowało fenomenalnymi przyłbicami dla Zespołu naszej Kliniki oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych naszego Szpitala. #zarażeniDOBREM podnosimy poziom bezpieczeństwa naszych Pacjentek! Serdecznie dziękujemy!

MAIK

Przeczytaj więcej na stronie Kuriera Lubelskiego!

CEREC LAB

Zespół pracowników Kliniki wraz z Kierownikiem p. Profesor Anną Kwaśniewską składa serdeczne podziękowania Panu Doktorowi Marcinowi Kędrze oraz Panu Januszowi Babiczowi za bezinteresowną hojność, spontaniczną chęć niesienia pomocy w tak trudnej i niespotykanej dotychczas dla nas wszystkich sytuacji, co jest aktem najwyższej moralności i godnej podziwu szlachetności.

 

Zalecenia dla Kobiet po porodzie i cięciu cesarskim

KARTA ZE WSKAZÓWKAMI DLA KOBIETY PO PORODZIE/CIĘCIU CESARSKIM

Zalety zdrowotne karmienia piersią dla dziecka: zmniejszenie ryzyka infekcji, w szczególności ostrego zapalenia ucha środkowego i przewodu pokarmowego: zmniejszenie ryzyka martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie; zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy typu 1 i typu 2; zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, w tym białaczki limfatycznej i szpikowej; zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt; zmniejszenie ryzyka hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka
i związanego z tym stresu; ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka.

Zalety zdrowotne karmienia piersią dla matki: zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka sutka, jajników i osteoporozy
w starszym wieku; szybsze obkurczanie macicy oraz zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego i niedokrwistości
z powodu niedoboru żelaza; wydzielanie oksytocyny podczas karmienia sprzyja właściwej opiece i nawiązaniu prawidłowych relacji z dzieckiem oraz zmniejszenie napięcia i stresu u kobiety.

Przeciwwskazania do karmienia piersią Prawie każda mama może karmić piersią już w pierwszej godzinie od urodzenia dziecka. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych – zarówno ze strony matki, jak i dziecka – które usprawiedliwiają czasowe lub stałe karmienie sztuczne. Niemowlęta, które chorują na galaktozemię, powinny być karmione pokarmem niezawierającym galaktozy. U matki zakażonej wirusem HIV zaleca się całkowitą rezygnację z karmienia dziecka własnym pokarmem. Karmienie piersią jest również wykluczone u matek, które przyjmują substancje odurzające (drogą dożylną, drogą pokarmową czy poprzez drogi oddechowe). Środki te przedostają się do pokarmu i mogą stanowić poważne zagrożenie
dla życia dziecka.

Wskazania do czasowej rezygnacji z karmienia piersią: ciężka choroba dziecka, która uniemożliwia opiekę matki nad dzieckiem, np. podczas sepsy; nadmierne stosowanie miejscowe jodyny lub jodoforu, w szczególności na otwarte rany lub błony śluzowe, może spowodować tłumienie pracy tarczycy lub zakłócenia elektrolitowe; przyjmowanie cytotoksycznej chemioterapii; występowanie czynnej gruźlicy u matki (w trakcie leczenia dziecko powinno zostać odizolowane od matki,
a do czasu ustąpienia prątkowania należy je karmić odciągniętym mlekiem matki); spożywanie dużych dawek alkoholu przez matkę, ponieważ wbrew krążącym opiniom, alkohol nie pobudza, ale osłabia laktację; przenikając do pokarmu, prowadzi również do zaburzeń snu u dzieci, apatii, osłabienia odruchów i zahamowania wzrostu u dziecka.

Odżywianie kobiety karmiącej Mleko matki jest kompletnym i najbezpieczniejszym pokarmem dla dziecka.
Karmiąca mama musi jednak pamiętać, że ważną rolę w produkcji mleka odgrywa odżywianie – racjonalne, zdrowe, urozmaicone, lekkostrawne i bogate w pełnowartościowe produkty. Bardzo ważne, aby zwiększyła ilość spożywanego pokarmu, którego organizm potrzebuje do wytwarzania pokarmu dla dziecka. Zapotrzebowanie wzrasta tylko o około 500 kilokalorii dziennie, co odpowiada jednemu dodatkowemu posiłkowi i pozwala organizmowi wyprodukować 750 ml mleka. Kobieta karmiąca powinna zwiększyć spożycie pokarmu o około 10% przy braku aktywności fizycznej lub o przynajmniej 20%, jeżeli jest średnio lub bardzo aktywna fizycznie, powinna również zdecydowanie unikać ciężkiej pracy fizycznej.

Dieta karmiącej matki Kobieta stosująca zróżnicowaną dietę, zgodną ze swoim apetytem, zazwyczaj dostarcza wystarczająco dużo pożywienia, żeby zaspokoić dodatkowe potrzeby związane z karmieniem piersią. Karmiąca mama powinna odżywiać się zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, czyli jeść m.in. mięso, ryby, orzechy, nasiona, zboża, fasolę, warzywa, sery, mleko, olej i lokalne produkty oraz pić często minimum 2 litry płynów dziennie. Kobieta powinna karmić piersią, nawet jeżeli nie spożywa odpowiedniej ilości jedzenia, ponieważ jej organizm nadal produkuje mleko dobrej jakości. Część składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka może pochodzić z zapasów zgromadzonych podczas ciąży. Jeżeli kobieta jest poważnie niedożywiona, zmniejsza się ilość produkowanego mleka. Mamy z niedoborem konkretnych mikroelementów lub kobiety bardzo szczupłe powinny zgłosić się o poradę w zakresie żywienia i wprowadzenia właściwej diety.

Zaleca się prowadzenie oszczędzającego trybu życia z uwzględnieniem odpowiedniej ilości snu, spokoju.

POZOSTANIE W DOMU!!! NIE KONTAKTOWAĆ SIĘ Z NIKIM!!! NIE WPUSZCZAĆ NIKOGO!!! MATKA, OJCIEC, BRAT TO WSZYSCY POTENCJALNI ZARAŻENI!!!

Przestrzeganie zasad higieny: a) intymnej: podmywanie się po każdym wypróżnieniu, częsta zmiana podkładów poporodowych, kąpiel pod prysznicem, używanie siateczkowej bielizny jednorazowej, wietrzenie rany krocza po porodzie lub rany operacyjnej po cięciu cesarskim; b) częste mycie rąk wodą z mydłem (przed karmieniem, po zmianie pieluszki u dziecka, przed i po korzystaniu z toalety.

Ranę krocza po porodzie drogami natury należy myć, wodą z mydłem lub płynem do higieny intymnej stosowanym do tej pory, po każdym oddaniu moczu i stolca, nie należy zmieniać żadnych kosmetyków.

Jeżeli poród był zakończony cięciem cesarskim, ranę należy utrzymywać w czystości i suchości. Usunięcie opatrunku
z reguły wykonywane jest podczas uruchamiania pacjentki, po tym czasie wykonuje się toaletę wodą z mydłem oraz wietrzenie rany.

Szwy z rany krocza i rany po cięciu cesarskim powinny zostać usunięte zgodnie z informacją zawartą w karcie informacyjnej. Upewnij się czy szwy z krocza są rozpuszczalne, nie trzeba ich zdejmować. Jeśli nie to w 4 dobie po porodzie powinny być zdjęte. W 7 dobie zdjęcie szwu po cięciu cesarskim o ile nie są rozpuszczalne.

Krwawienie po porodzie będzie stopniowo zmniejszać się. Kolor wydzieliny z pochwy zmienia się od brunatnego
do przeźroczystego. Przez kilka dni po porodzie może Pani odczuwać dyskomfort towarzyszący obkurczaniu się macicy, która wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Ból może nasilać się podczas karmienia piersią. Miesiączka może pojawić się po około 6 tygodniach, jeśli nie karmi Pani piersią. U matek karmiących piersią miesiączka może pojawić się po kilku tygodniach lub miesiącach karmienia piersią lub po odstawieniu dziecka od piersi. Karmienie piersią nie stanowi skutecznej metody antykoncepcji. Zdolności prokreacyjne mogą powrócić po 21 dniach od porodu.

Zaleca się korzystanie z prysznica (woda nie powinna być zbyt gorąca), kąpiele w wannie są niewskazane.

Współżycie seksualne, irygacje pochwy, używanie tamponów jest niewskazane przez pierwsze 6 tygodni po porodzie
ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.

Podczas karmienia piersią ważna jest wygodna pozycja matki jak i dziecka (w pierwszych 2 tygodniach połogu zalecane
jest częste przyjmowanie pozycji leżącej). Zaleca się regularne przystawianie dziecka do piersi (co 2-3 godziny – w ciągu dnia; co 3-4 godziny w ciągu nocy).

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów laktacyjnych, proszę kontaktować się ze swoją położną rodzinną.

Od pierwszej doby po porodzie zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla – profilaktyka problemów
z nietrzymaniem moczu oraz nieprawidłową statyką narządu rodnego.

W połogu zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, wypoczynek.

Niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów (np. wózka wraz z dzieckiem po schodach)

POZOSTAŃCIE W DOMU!

Połóg jest stanem, w którym niezwykle istotne jest wsparcie członków rodziny. Jest to okres dużych zmian hormonalnych z tego względu może się Pani czuć rozchwiana emocjonalnie (od euforii po przygnębienie). Generalnie jest to stan fizjologiczny i najczęściej w sposób samoistny stabilizuje się. Czasem jednak złe samopoczucie utrzymuje się dłużej,
a pacjentka popada w stan permanentnego przygnębienia (ponad 2 tygodnie).  Problemy i trudności należy zgłosić osobie bliskiej i porozmawiać telefonicznie z położną rodzinną, psychologiem, lekarzem. Jeżeli nie radzi sobie Pani z tym stanem zalecany jest kontakt z najbliższą Poradnią Zdrowia Psychicznego po telefonicznej konsultacji (w celu skonsultowania się
z psychologiem, bądź psychiatrą).

 

PO WYPISIE ZE SZPITALA:

WIZYTY PATRONAŻOWE: Po urodzeniu dziecka, NAJBEZPIECZNIEJ może się Pani KONTAKTOWAĆ TELEFONICZNIE, SMS, MESSENGER, VIDEOROZMOWA z położną rodzinną, lekarzem rodzinnym, pediatrą, lekarzem położnikiem. Położna ma obowiązek odwiedzić Panią z pierwszą wizytą nie później niż 48 godzin od otrzymania zgłoszenia, że opuściła Pani szpital wraz z dzieckiem, lecz w obecnie panującej sytuacji epidemiologicznej, każda osoba może być NOSICIELEM LUB OSOBĄ ZAKAŻONĄ CORONAWIRUSEM. Wizyty patronażowe odbywają się w pierwszych 6-8 tygodniach po porodzie i są bezpłatne, każda położna dokona wszelkich starań, udzieli informacji drogą teleinformatyczną.

ZAŚWIADCZENIE DO BECIKOWEGO: Położna rodzinna lub osoba prowadząca ciążę zobowiązana jest do wystawienia zaświadczenia do becikowego na podstawie wpisów w karcie przebiegu ciąży, MAMY NA TO CZAS DO ROKU!

W przypadku NIEPRAWIDŁOWEJ temperatury ciała, obfitszego krwawienia
lub nieprawidłowej wydzieliny z pochwy (nieprzyjemny zapach), zaczerwienienia i bólu, bądź zaobserwowania wydzieliny
z rany krocza lub rany po cięciu cesarskim, obrzęku i zaczerwienienia piersi, wskazany jest KONTAKT TELEFONICZNY
z położną rodzinną lub Izbą Przyjęć Ginekologiczno-Położniczą.

 

Numery telefonów kontaktowych w SPSK nr 1 w Lublinie: tel. 81 532 50 48 - Izba Przyjęć Ginekologiczno-Położnicza

 1.  81 534 97 74 – dyżurka położnych Oddziału Położniczego                                      tel. 81 532 03 28 – gabinet lekarski Oddziału Położniczego
 2.  81 534 97 73 – dyżurka położnych/pielęgniarek Oddziału Noworodkowego          tel. 81 534 01 61 – gabinet  lekarski Oddziału Noworodków

 

INFOLINIA DLA PACJENTÓW Z NIEPOKOJĄCYMI OBJAWAMI TEL: 800 190 590

Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie,
która wydzieliła 14 linii telefonicznych w godzinach urzędowania 7.30-15.05:

tel. 81 47 87 147, 81 47 87 113, 81 47 87 114, 81 47 87 129, 81 47 87 132, 81 47 87 133, 81 47 87 107, 81 47 87 120, 81 47 87 118, 81 47 87 141, 81 47 87 108, 81 47 87 110

po godzinie 15.05: dyżurny Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego: 607 244 860

kierownik grupy reagowania kryzysowego: 605 194 800

AKT URODZENIA DZIECKA: Zgłoszenia urodzenia dziecka może dokonać
INTERNETOWO poprzez ePUAP Urząd Statystyczny w Lublinie tel. 81 466 15 20 BEZ KONIECZNOŚCI WYCHODZENIA Z DOMU!!!

 

 

 

WYPIS ZE SZPITALA (MĄŻ, PARTNER, OSOBA BLISKA- CZYTAJ TYLKO 1 OSOBA!!!)

 

 

 

 

WYPIS ZE SZPITALA

 1. Pacjentka po otrzymaniu dokumentacji wypisowej swojej i dziecka dzwoni po męża, który czeka w samochodzie z rzeczami
 2. Pacjentka po spakowaniu wszystkich rzeczy osobistych podaje mężowi, odbiera od niego tylko ubranka dla dziecka i siebie.
 3. Ubrane dziecko oddawane jest mężowi na korytarz, przy dużej windzie.
 4. Pacjentka po ubraniu się wychodzi na korytarz poza oddział, nie wraca na salę.
 5. Nie wolno wnosić na oddział toreb, walizek z rzeczami z domu, tylko niezbędne rzeczy, minimum.
 6. Po pacjentkę może przyjechać TYLKO 1 OSOBA, która nie miała żadnego kontaktu z OSOBAMI POTENCJALNIE ZAKAŻONYMI, KTÓRE WRÓCIŁY W CIĄGU OSTATNICH TYGODNI DO POLSKI!
 7. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów prosimy o KONTAKT TELEFONICZNY Z POŁOŻNĄ RODZINNĄ, LEKARZEM RODZINNYM, PEDIATRĄ
 8. PROSIMY UNIKAĆ KONTAKTÓW Z JAKIMIKOLWIEK OSOBAMI!!!
 9. PROSZĘ POZOSTAĆ W DOMU DO ODWOŁANIA!!!
 10. Zalecana jest izolacja matki z dzieckiem z pozostałymi domownikami, unikanie bliskich kontaktów, podawania dłoni, całowania, również dziecka (oprócz mamy dziecka). JAK NAJCZĘSTSZE MYCIE RĄK!!!
 11. Pranie bielizny w wysokich temperaturach, pranie ręczników oraz pościeli ze zwiększoną częstotliwością w 90ºC.
 12. Ręczniki do twarzy i rąk zaleca się papierowe lub zmieniane codziennie.
 13. Po powrocie do domu najpierw myjemy ręce ciepłą wodą z mydłem, następnie rozbieramy się, wszystkie rzeczy ze szpitala pierzemy, bierzemy prysznic całego ciała łącznie z myciem włosów, kąpiemy dziecko.
 14. Pijemy ciepłe płyny jak najczęściej 2,5-3 LITRY/ DOBĘ
 15. Szwy na ranie krocza zazwyczaj są rozpuszczalne (w zależności od szpitala), NIE MA POTRZEBY ICH ZDEJMOWANIA.
 16. Wszystkie osoby palące powinny zaniechać palenia tytoniu, również elektryków, aby nie wysuszać dróg oddechowych.
 

Zalecenia dla kobiet ciężarnych

UWAGA !!!

PACJENTKI CIĘŻARNE ORAZ GINEKOLOGICZNE Z PODEJRZENIEM I ZAKAŻONE KORONAWIRUSEM COVID-19 (SARS CoV-2) ZGŁASZAJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO DO:

Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala  w Puławach!
ul. Gen. Bema 1 24-100 Puławy

Szanowni Państwo,
w związku ze szczególną sytuacją na świecie spowodowaną COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) odwiedziny oraz porody rodzinne zostają wstrzymane.

Na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą SPSK-1 ul. Staszica 16 w Lublinie, prosimy zgłaszać się jedynie w stanach nagłych!* W innych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny – Telefon Izby Przyjęć: 81 53 25 048 

*Wszystkie pacjentki, u których występuje: temperatura >37’3′C, bóle mięśniowe, duszność, SUCHY KASZEL, osłabienie, w ostatnim okresie czasu (ok. 14 dni) przebywały w rejonie zwiększonego ryzyka zakażenia lub miały kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi, które wróciły z miejsc objętych epidemią jeżeli wymagają pomocy położniczo-ginekologicznej (PACJENTKI Z PODEJRZENIEM I ZAKAŻONE KORONAWIRUSEM COVID-19 (SARS CoV-2) wymagające pomocy położniczo-ginekologicznej ZGŁASZAJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO DO Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala  w Puławach!
ul. Gen. Bema 1 24-100 Puławy

MASZ OBJAWY LUB PODEJRZEWASZ U SIEBIE ZAKAŻENIE COVID-19 ?
NIE JESTEŚ PEWNA?

ZADZWOŃ DO:
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie,
która wydzieliła 14 linii telefonicznych w godzinach urzędowania 7.30-15.05:

tel. 81 47 87 147
81 47 87 113
81 47 87 114
81 47 87 129
81 47 87 132
81 47 87 133
81 47 87 107
81 47 87 120
81 47 87 118
81 47 87 141
81 47 87 108
81 47 87 110

po godzinie 15.05:

– dyżurny Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego:

607 244 860

– kierownik grupy reagowania kryzysowego:

605 194 800.

Poniżej numery telefonów do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie województwa lubelskiego, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące postępowania.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałaś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie (telefony powyżej)

800 190 590 - numer infolinii NFZ dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

NFZ-nr-dot.-koronawirusa

 

Zacznijmy wprowadzać w swoje codzienne życie kilka zmian, które zminimalizują ryzyko kontaktu z chorobą!

Wszystkim pacjentkom i ich rodzinom zalecamy:

 • Szczególną dbałość o higienę – częste mycie rąk wodą z mydłem,
 • Odwołajmy wszystkie niezbędne podróże służbowe i spotkania; zastanówmy się, które z nich możemy przeprowadzić za pomocą rozmowy np. przez Skype, facetime, Whatsapp, Messenger, etc.
 • Rozważmy pracę z domu,
 • Często myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie,
 • Dezynfekuj przedmioty codziennego użytku: klucze, telefon, szminki i tusze do rzęs, przyciski w windach, klamki, poręcze, klawiaturę komputera, myszkę, etc.
 • Preferuj płatność zbliżeniową (unikając dotyku)
 • Należy ograniczyć bieżącą aktywność i kontakty do niezbędnego minimum (najlepiej w ogóle unikać miejsc, w których dochodzi do tłumnych zgromadzeń) – ZOSTAŃMY W DOMU
 • Nie kontaktować się z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
 • Unikanie dotykania okolicy ust twarzy,
 • Należy też unikać niepotrzebnych i potencjalnie niebezpiecznych kontaktów ze zwierzętami oraz przedmiotami masowego użycia, a po każdym ich użyciu – unikać dotykania okolicy ust, twarzy etc. i innych przedmiotów (np. telefonów komórkowych) do momentu umycia rąk.
 • Unikanie konsumpcji surowego mięsa i mleka,
 • Unikanie kontaktu ze zwierzętami (szczególnie dzikimi),
 • Wysypianie się, odpoczynek, unikanie deficytu snu,
 • Unikania spożywania alkoholu w ciąży, palenie tytoniu, przyjmowania narkotyków,
 • Zalecamy również ostrożność i dokładność higieniczną podczas przygotowywania posiłków.
 • A także dbanie o to, by – gdy kichamy – robić to w zgięcie łokcia.

Plakat Koronawirus89760524_3086886488025018_4797705961164767232_o

 

Jak skutecznie czyścić ręce? https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
mycie-rąk-kwadrat

Informacje o COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2):

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec?fbclid=IwAR14vMTDWp7QAakc9reCwphioeDvh8ci8jdqSHACNuX2KDBosCw6Hns6QJM

Apelujemy o monitorowanie bieżących doniesień na temat koronawirusa zamieszczanych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/, komunikatów MSZ publikowanych na www.gov.pl/web/dyplomacja/informacja-msz-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa, bieżących informacji na stronach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie www.umlub.pl innych służb oraz  stosować bezwzględnie do ich zaleceń, nie ulegając jednocześnie zbiorowej panice.

 

W ażne wskazówki dla naszych pań przygotowała Pani mgr poł. Agnieszka Brześcińska:

WAŻNE!

 

Liczenie ruchów płodu. Kobieta zobowiązana jest do samoobserwacji liczenia ruchów dziecka. Kobieta głodna powinna napić się coś słodkiego, następnie zjeść posiłek, usiąść lub położyć się na boku i kładąc rękę na brzuchu czeka spokojnie na ruchy dziecka. Zazwyczaj zbyt zajęte różnymi czynnościami nie zwracamy na nie uwagi. Jeśli ich nie ma do 1 godziny – KONTAKT TELEFONICZNY Z POŁOŻNĄ, LEKARZEM, IZBĄ PRZYJĘĆ. Pamiętaj! Dziecko czasem śpi, czuwa, bawi się, rusza, jak każdy człowiek.

 

Odpływanie płynu owodniowego Jeżeli podejrzewasz odchodzenie płynu owodniowego powinnaś zgłosić się do szpitala. Czasami odchodzące wody są mylone ze śluzem czy też moczem. Ten ostatni ma żółte zabarwienie i charakterystyczny zapach w odróżnieniu od wód płodowych, które są bezzapachowe lub mają słodkawy zapach i przezroczysty kolor, a nawet zapach świeżej ryby. Śluz natomiast jest gęstszy, ciągnący i ma białawe zabarwienie.

 

Intensywność sączenia płynu owodniowego często zależy od zmiany pozycji ciężarnej, w zależności od wysokości części przodującej płodu w stosunku do miednicy, zwykle zmniejsza się, gdy kobieta stoi.

 

Jeśli odpływają wody płodowe u pacjentki, u których wyszedł dodatni wynik GBS (streptococcus agalactiae) należy zgłosić się do szpitala. Jeżeli wynik GBS masz ujemny i jesteś w terminie porodu, dobrze czujesz ruchy dziecka możesz na spokojnie wziąć prysznic i dotrzeć do wybranego szpitala w przeciągu 6 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego. Później będziesz miała podawany antybiotyk w celu zapobiegania infekcji.

 

Krwawienie z dróg rodnych – żywą czerwoną krwią natychmiast do najbliższej izby przyjęć położniczej. Brunatna wydzielina, szczególnie śluzowa to czop śluzowy.

 

Czop śluzowy może: przypominać sączące wody płodowe, śluz przezroczysty, białawy, może odejść dopiero w trakcie zaawansowanego porodu.

 

Poród – po regularnej czynności skurczowej bierzemy letni prysznic, 30 minut, jeśli po dalej nasili się czynność skurczowa to rozpoczyna się poród. Jeśli jest słabsza, rzadsza, nieregularna to są to skurcze przepowiadające. Może czynność ustąpić i ponownie pojawić się nawet za dwa dni.

 

 

WYJAZD DO SZPITALA

 

 1. Pakujemy torbę dużo wcześniej i zabieramy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy: przybory toaletowe, podpaski, wodę do picia, ręczniki, koszule, pampersy, chusteczki nawilżone, krem do pielęgnacji, majtki siateczkowe poduszka jasiek, ładowarka do telefonu.
 2. Jedziemy, jeśli jesteśmy po rozmowie telefonicznej ze swoją położną rodzinną, lekarzem prowadzącym lub z Izbą Przyjęć i upewnieniu się o obecnym stanie panującym w danym szpitalu z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego coronawirusem.
 3. NIE NARAŻAJ SIĘ BEZ POTRZEBY TYLKO PO TO BY SPRAWDZIĆ TO CO SAMA JESTEŚ W STANIE OCENIĆ JAK TWOJA BABCIA I PRABACIA DAWNO TEMU.
 4. Potraktuj obecną sytuację bardzo poważnie, wszystkie informacje nie są wyolbrzymione, zastosowanie pozwoli nam na opanowanie zagrożenia dla wszystkich. Narażeni są wszyscy ludzie, dzieci, młodzież, młodzi i starsi, bez wyjątku!
 5. Wychodzisz z domu tylko po ustaleniu telefonicznym ze specjalistą!
 6. Zaufaj swojej kobiecej intuicji. Pamiętaj, że kobiety to silne osoby, dzięki którym istniejemy. Zaplanuj wszystko wcześniej, nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój, pamiętaj o rozluźnieniu i oddychaniu tak jak podpowiada Ci ciało.
 7.  Jedźcie do szpitala powoli i ostrożnie, w miejsce wcześniej umówione telefonicznie. Bądź cierpliwa, wiele osób będzie starało się dodzwonić. Dlatego przeczytaj tekst jeszcze raz! Sama doskonale wiesz co masz robić.

 

 

 

PRZYJĘCIE I POBYT W ODDZIALE

 

 1. Podczas drogi do izby przyjęć załóż na twarz apaszkę, nigdzie się nie zatrzymuj, nie rozmawiaj, idź prosto do drzwi izby. Podczas przyjęcia do izby przyjęć, zanim zostaną otwarte Ci drzwi przeczytaj dokładną instrukcję na nich, zadzwoń na podany numer, położna zada Ci kilka szybkich pytań.
 2. Do izby możesz wejść sama. Wchodząc myjesz ręce wodą z mydłem. Osoba, która cię przywiozła wraca do samochodu i czeka na decyzję o Twoim przyjęciu.
 3. Przygotuj dowód osobisty, wynik oryginalny grupy krwi, kartę ciąży, wynik GBS, plan porodu.
 4. Jeśli będzie decyzja o przyjęciu do szpitala, osoba bliska przynosi torbę z rzeczami, stawia za drzwiami i wraca do samochodu, jedzie do domu, z nikim się nie spotyka, aby móc za jakiś czas odebrać was ze szpitala.
 5. Jeśli zabraknie Ci jakiś niezbędnych rzeczy, osoba bliska pakuje je do reklamówki, podpisuje ją, wnosi pod drzwi oddziału, zostawia, dzwoni do Ciebie, wraca do domu, informujesz kogoś z pracowników oddziału, który przyniesie do ciebie na salę.
 6. Matki doświadczone będą dzielić się informacjami, o wszystko pytaj w trakcie pobytu, aby w domu liczyć na swoje dotychczasowe doświadczenia.
 7. Pamiętaj, że czeka Cię pobyt w oddziale z życzliwymi osobami, którzy dołożą wszelkich starań. Wszystkich sytuacja zaskoczyła, ale musimy liczyć na wzajemne wsparcie i zrozumienie.
 8. Masz przy sobie dziecko, ono cię potrzebuje. Przygotuj się na czas bez bliskości osoby bliskiej, ale teraz jesteś całym światem dla swojego dziecka.
 9. Przez cały czas myjesz dokładnie ręce wodą z mydłem, zostaw w domu wszelką biżuterię, skróć paznokcie do minimum, nie zbliżaj rąk do twarzy, dezynfekuj ręce, telefon, KLUCZE, !
 10. Używaj chusteczek higienicznych podczas kichania, oczyszczania nosa. Nie dłubiemy w oku, nosie, buzi.

 

 

 

 

 

 


NFZ-nr-dot.-koronawirusa

 

Badania Prenatalne na Staszica!

Informujemy, że w ramach Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży działa Poradnia Diagnostyki Prenatalnej, w której wykonywane są badania prenatalne zgodnie ze wskazaniami NFZ. Rejestracja: 815349762

Skierowanie na badanie prenatalne jest dostępne tutaj: skierowanie na badania prenatalne staszica

Inwazyjne badania prenatalne, w tym amniopunkcje wykonywane są w Oddziale Kliniki, na podstawie skierowania od lekarza, po ustaleniu terminu.
Aktualizacja 12.03.2020: Amniopunkcje odbywają się w Przychodni Kliniki ul. Staszica 14, po wcześniejszym umówieniu terminu: Rejestracja: 815349762

 

Dziękujemy WOŚP!

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała dla Oddziału Noworodków wysokospecjalistyczny ultrasonograf medyczny Philips HD15 PureWave, pozyskany z wykorzystaniem środków zebranych w czasie Finału WOŚP. W dniu dzisiejszym odbyło się przeszkolenie lekarzy zaangażowanych w badania obrazowe najmłodszych pacjentów.

Dziękujemy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy http://www.wosp.org.pl/

 

Znieczulenie zewnątrzoponowe w Lublinie na Staszica!

Dzięki staraniom Pani Profesor Anny Kwaśniewskiej, Pana Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dra Mirosława Czuczwara oraz Dra Wojciecha Skorzyńskiego Zespół Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii świadczy znieczulenia zewnątrzoponowe porodu w SPSK Nr 1 ul. Staszica. Do przeprowadzenia znieczulenia niezbędna jest kwalifikacja lekarza położnika oraz anestezjologa. Lekarze kwalifikują Rodzącą u której przebieg porodu jest możliwy drogami natury po rozmowie z pacjentką. Ze względów organizacyjnych, w początkowym okresie kwalifikacje przeprowadzane będą do godziny 14:00 w dni powszednie. Znieczulenia zewnątrzoponowe do porodu realizuje Dr Wojciech Skorzyński, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W przypadku kiedy ciężarna nie może zostać zakwalifikowana do znieczulenia zewnątrzoponowego, lekarz prowadzący poród, po ustaleniu wskazań może zaproponować znieczulenie wziewne gazem Entonox®, immersję wodną, ćwiczenia na workach sako i piłkach porodowych. W aktywnym prowadzeniu pierwszego okresu porodu naszym pacjentkom przynosi również ulgę nowoczesne łóżko porodowe „ROMA Birthwheel®”, specjalnie zaprojektowane w Szwajcarii. „Na Staszica” rodzimy bez bólu!

 

Porody w znieczuleniu na Staszica!

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w naszej Klinice odbywają się porody w znieczuleniu Entonoxem a już niedługo również w znieczuleniu zewnątrzoponowym. O wyborze znieczulenia zadecyduje wspólnie Pacjentka wraz z zespołem lekarzy naszego szpitala.

 

Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży otwarta!

Z ogromną przyjemnością informujemy o otwarciu wyremontowanych oddziałów Położnictwa z Traktem Porodowym oraz nowoczesnym Blokiem Operacyjnym, Noworodków, Patologii Ciąży.