Zalecenia dla kobiet ciężarnych

UWAGA !!!

PACJENTKI CIĘŻARNE ORAZ GINEKOLOGICZNE Z PODEJRZENIEM I ZAKAŻONE KORONAWIRUSEM COVID-19 (SARS CoV-2) ZGŁASZAJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO DO:

Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala  w Puławach!
ul. Gen. Bema 1 24-100 Puławy

Szanowni Państwo,
w związku ze szczególną sytuacją na świecie spowodowaną COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) odwiedziny oraz porody rodzinne zostają wstrzymane.

Na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą SPSK-1 ul. Staszica 16 w Lublinie, prosimy zgłaszać się jedynie w stanach nagłych!* W innych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny – Telefon Izby Przyjęć: 81 53 25 048 

*Wszystkie pacjentki, u których występuje: temperatura >37’3′C, bóle mięśniowe, duszność, SUCHY KASZEL, osłabienie, w ostatnim okresie czasu (ok. 14 dni) przebywały w rejonie zwiększonego ryzyka zakażenia lub miały kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi, które wróciły z miejsc objętych epidemią jeżeli wymagają pomocy położniczo-ginekologicznej (PACJENTKI Z PODEJRZENIEM I ZAKAŻONE KORONAWIRUSEM COVID-19 (SARS CoV-2) wymagające pomocy położniczo-ginekologicznej ZGŁASZAJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO DO Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala  w Puławach!
ul. Gen. Bema 1 24-100 Puławy

MASZ OBJAWY LUB PODEJRZEWASZ U SIEBIE ZAKAŻENIE COVID-19 ?
NIE JESTEŚ PEWNA?

ZADZWOŃ DO:
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie,
która wydzieliła 14 linii telefonicznych w godzinach urzędowania 7.30-15.05:

tel. 81 47 87 147
81 47 87 113
81 47 87 114
81 47 87 129
81 47 87 132
81 47 87 133
81 47 87 107
81 47 87 120
81 47 87 118
81 47 87 141
81 47 87 108
81 47 87 110

po godzinie 15.05:

– dyżurny Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego:

607 244 860

– kierownik grupy reagowania kryzysowego:

605 194 800.

Poniżej numery telefonów do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie województwa lubelskiego, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące postępowania.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałaś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie (telefony powyżej)

800 190 590 - numer infolinii NFZ dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

NFZ-nr-dot.-koronawirusa

 

Zacznijmy wprowadzać w swoje codzienne życie kilka zmian, które zminimalizują ryzyko kontaktu z chorobą!

Wszystkim pacjentkom i ich rodzinom zalecamy:

 • Szczególną dbałość o higienę – częste mycie rąk wodą z mydłem,
 • Odwołajmy wszystkie niezbędne podróże służbowe i spotkania; zastanówmy się, które z nich możemy przeprowadzić za pomocą rozmowy np. przez Skype, facetime, Whatsapp, Messenger, etc.
 • Rozważmy pracę z domu,
 • Często myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie,
 • Dezynfekuj przedmioty codziennego użytku: klucze, telefon, szminki i tusze do rzęs, przyciski w windach, klamki, poręcze, klawiaturę komputera, myszkę, etc.
 • Preferuj płatność zbliżeniową (unikając dotyku)
 • Należy ograniczyć bieżącą aktywność i kontakty do niezbędnego minimum (najlepiej w ogóle unikać miejsc, w których dochodzi do tłumnych zgromadzeń) – ZOSTAŃMY W DOMU
 • Nie kontaktować się z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
 • Unikanie dotykania okolicy ust twarzy,
 • Należy też unikać niepotrzebnych i potencjalnie niebezpiecznych kontaktów ze zwierzętami oraz przedmiotami masowego użycia, a po każdym ich użyciu – unikać dotykania okolicy ust, twarzy etc. i innych przedmiotów (np. telefonów komórkowych) do momentu umycia rąk.
 • Unikanie konsumpcji surowego mięsa i mleka,
 • Unikanie kontaktu ze zwierzętami (szczególnie dzikimi),
 • Wysypianie się, odpoczynek, unikanie deficytu snu,
 • Unikania spożywania alkoholu w ciąży, palenie tytoniu, przyjmowania narkotyków,
 • Zalecamy również ostrożność i dokładność higieniczną podczas przygotowywania posiłków.
 • A także dbanie o to, by – gdy kichamy – robić to w zgięcie łokcia.

Plakat Koronawirus89760524_3086886488025018_4797705961164767232_o

 

Jak skutecznie czyścić ręce? https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
mycie-rąk-kwadrat

Informacje o COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2):

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec?fbclid=IwAR14vMTDWp7QAakc9reCwphioeDvh8ci8jdqSHACNuX2KDBosCw6Hns6QJM

Apelujemy o monitorowanie bieżących doniesień na temat koronawirusa zamieszczanych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/, komunikatów MSZ publikowanych na www.gov.pl/web/dyplomacja/informacja-msz-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa, bieżących informacji na stronach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie www.umlub.pl innych służb oraz  stosować bezwzględnie do ich zaleceń, nie ulegając jednocześnie zbiorowej panice.

 

W ażne wskazówki dla naszych pań przygotowała Pani mgr poł. Agnieszka Brześcińska:

WAŻNE!

 

Liczenie ruchów płodu. Kobieta zobowiązana jest do samoobserwacji liczenia ruchów dziecka. Kobieta głodna powinna napić się coś słodkiego, następnie zjeść posiłek, usiąść lub położyć się na boku i kładąc rękę na brzuchu czeka spokojnie na ruchy dziecka. Zazwyczaj zbyt zajęte różnymi czynnościami nie zwracamy na nie uwagi. Jeśli ich nie ma do 1 godziny – KONTAKT TELEFONICZNY Z POŁOŻNĄ, LEKARZEM, IZBĄ PRZYJĘĆ. Pamiętaj! Dziecko czasem śpi, czuwa, bawi się, rusza, jak każdy człowiek.

 

Odpływanie płynu owodniowego Jeżeli podejrzewasz odchodzenie płynu owodniowego powinnaś zgłosić się do szpitala. Czasami odchodzące wody są mylone ze śluzem czy też moczem. Ten ostatni ma żółte zabarwienie i charakterystyczny zapach w odróżnieniu od wód płodowych, które są bezzapachowe lub mają słodkawy zapach i przezroczysty kolor, a nawet zapach świeżej ryby. Śluz natomiast jest gęstszy, ciągnący i ma białawe zabarwienie.

 

Intensywność sączenia płynu owodniowego często zależy od zmiany pozycji ciężarnej, w zależności od wysokości części przodującej płodu w stosunku do miednicy, zwykle zmniejsza się, gdy kobieta stoi.

 

Jeśli odpływają wody płodowe u pacjentki, u których wyszedł dodatni wynik GBS (streptococcus agalactiae) należy zgłosić się do szpitala. Jeżeli wynik GBS masz ujemny i jesteś w terminie porodu, dobrze czujesz ruchy dziecka możesz na spokojnie wziąć prysznic i dotrzeć do wybranego szpitala w przeciągu 6 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego. Później będziesz miała podawany antybiotyk w celu zapobiegania infekcji.

 

Krwawienie z dróg rodnych – żywą czerwoną krwią natychmiast do najbliższej izby przyjęć położniczej. Brunatna wydzielina, szczególnie śluzowa to czop śluzowy.

 

Czop śluzowy może: przypominać sączące wody płodowe, śluz przezroczysty, białawy, może odejść dopiero w trakcie zaawansowanego porodu.

 

Poród – po regularnej czynności skurczowej bierzemy letni prysznic, 30 minut, jeśli po dalej nasili się czynność skurczowa to rozpoczyna się poród. Jeśli jest słabsza, rzadsza, nieregularna to są to skurcze przepowiadające. Może czynność ustąpić i ponownie pojawić się nawet za dwa dni.

 

 

WYJAZD DO SZPITALA

 

 1. Pakujemy torbę dużo wcześniej i zabieramy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy: przybory toaletowe, podpaski, wodę do picia, ręczniki, koszule, pampersy, chusteczki nawilżone, krem do pielęgnacji, majtki siateczkowe poduszka jasiek, ładowarka do telefonu.
 2. Jedziemy, jeśli jesteśmy po rozmowie telefonicznej ze swoją położną rodzinną, lekarzem prowadzącym lub z Izbą Przyjęć i upewnieniu się o obecnym stanie panującym w danym szpitalu z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego coronawirusem.
 3. NIE NARAŻAJ SIĘ BEZ POTRZEBY TYLKO PO TO BY SPRAWDZIĆ TO CO SAMA JESTEŚ W STANIE OCENIĆ JAK TWOJA BABCIA I PRABACIA DAWNO TEMU.
 4. Potraktuj obecną sytuację bardzo poważnie, wszystkie informacje nie są wyolbrzymione, zastosowanie pozwoli nam na opanowanie zagrożenia dla wszystkich. Narażeni są wszyscy ludzie, dzieci, młodzież, młodzi i starsi, bez wyjątku!
 5. Wychodzisz z domu tylko po ustaleniu telefonicznym ze specjalistą!
 6. Zaufaj swojej kobiecej intuicji. Pamiętaj, że kobiety to silne osoby, dzięki którym istniejemy. Zaplanuj wszystko wcześniej, nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój, pamiętaj o rozluźnieniu i oddychaniu tak jak podpowiada Ci ciało.
 7.  Jedźcie do szpitala powoli i ostrożnie, w miejsce wcześniej umówione telefonicznie. Bądź cierpliwa, wiele osób będzie starało się dodzwonić. Dlatego przeczytaj tekst jeszcze raz! Sama doskonale wiesz co masz robić.

 

 

 

PRZYJĘCIE I POBYT W ODDZIALE

 

 1. Podczas drogi do izby przyjęć załóż na twarz apaszkę, nigdzie się nie zatrzymuj, nie rozmawiaj, idź prosto do drzwi izby. Podczas przyjęcia do izby przyjęć, zanim zostaną otwarte Ci drzwi przeczytaj dokładną instrukcję na nich, zadzwoń na podany numer, położna zada Ci kilka szybkich pytań.
 2. Do izby możesz wejść sama. Wchodząc myjesz ręce wodą z mydłem. Osoba, która cię przywiozła wraca do samochodu i czeka na decyzję o Twoim przyjęciu.
 3. Przygotuj dowód osobisty, wynik oryginalny grupy krwi, kartę ciąży, wynik GBS, plan porodu.
 4. Jeśli będzie decyzja o przyjęciu do szpitala, osoba bliska przynosi torbę z rzeczami, stawia za drzwiami i wraca do samochodu, jedzie do domu, z nikim się nie spotyka, aby móc za jakiś czas odebrać was ze szpitala.
 5. Jeśli zabraknie Ci jakiś niezbędnych rzeczy, osoba bliska pakuje je do reklamówki, podpisuje ją, wnosi pod drzwi oddziału, zostawia, dzwoni do Ciebie, wraca do domu, informujesz kogoś z pracowników oddziału, który przyniesie do ciebie na salę.
 6. Matki doświadczone będą dzielić się informacjami, o wszystko pytaj w trakcie pobytu, aby w domu liczyć na swoje dotychczasowe doświadczenia.
 7. Pamiętaj, że czeka Cię pobyt w oddziale z życzliwymi osobami, którzy dołożą wszelkich starań. Wszystkich sytuacja zaskoczyła, ale musimy liczyć na wzajemne wsparcie i zrozumienie.
 8. Masz przy sobie dziecko, ono cię potrzebuje. Przygotuj się na czas bez bliskości osoby bliskiej, ale teraz jesteś całym światem dla swojego dziecka.
 9. Przez cały czas myjesz dokładnie ręce wodą z mydłem, zostaw w domu wszelką biżuterię, skróć paznokcie do minimum, nie zbliżaj rąk do twarzy, dezynfekuj ręce, telefon, KLUCZE, !
 10. Używaj chusteczek higienicznych podczas kichania, oczyszczania nosa. Nie dłubiemy w oku, nosie, buzi.

 

 

 

 

 

 


NFZ-nr-dot.-koronawirusa